بازار سرمایه پویا، در حالت کلی آیینه ای تمام نما از اقتصاد و وضعیت یک کشور است

شاخص بازار سرمایه را دماسنج اقتصاد می نامند.

بازار سرمایه، بازار بسیار هشیاری است و به کوچکترین سخن و خبر حساسیت نشان می دهد و بسیار سریع در تصمیمات خود تجدید نظر می کند. به همین دلیل یک بازار سهام پویا در حالت کلی آیینه ای تمام نما از اقتصاد و وضعیت یک کشور است و شاخص بازارسرمایه را دماسنج اقتصاد می نامند.

بعضی مواقع مشاهده می شود سهامی که تا روز قبل خریدار نداشت ناگهان مورد علاقه بازار قرار می گیرد و برای خرید آن صف خرید تشکیل می شود و گاهی هم برعکس، با انتشار کوچکترین اخبار منفی از یک شرکت پرطرفدار، ناگهان بسیاری از سهامداران فروشنده می شوند.

این صف های خرید فروش به واسطه هیجانی که دارند به راحتی ما را به سمت خود می کشند و در نتیجه ممکن است به ضرر های سنگینی در بازار سهام بیانجامد.حساس بودن بازار سهام و پیدایش این صف ها می تواند دلایل مختلفی داشته باشد.ولی در بسیاری از مواقع ایجاد موج شایعه در بازار و رواج خبری منفی یا مثبت در مورد سهام ، باعث ایجاد این صف ها می شود.

شاید پیدا کردن ایجاد کنندگان این امواج در بازار ممکن نباشد چرا که از یک طرف عده زیادی می توانند در این امواج سهیم باشند؛ مثل سهامداران ، مدیران شرکت و یا … از طرف دیگر هم بسیاری از سهامدارن خرد و کلان بازار، تمام و یا بخشی از سرمایه خود را بر نوسان گیری کوتاه مدت متمرکز می نمایند.

برخی افراد به محض اینکه برای سهمی صف تشکیل شد بدون اینکه از نیت فروشنده و یا خریدار آن سهام مطلع باشند بلافاصله تحت تاثیر هیجان آن قرار گرفته و با یک بهانه مثل توصیه یکی از دوستان و یا خواندن مطلبی در جایی به آن صف می پیوندند و با رفتاری هیجانی به خود آسیب می رسانند.

مسئله این است که صف خرید و صف فروش یک نشانه است برای تحقیق بیشتر روی آن سهم و صرفا سرنخی اولیه در فرآیند تصمیم گیری خرید و فروش سهام است. همیشه ابتدا افق های بلندمدت را در ذهن داشته باشید و بعد دست به اقدامهای کوتاه مدت بزنید.

فرهنگ سازی بورس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *