روی صحبتمان با عزیزان در سازمان است. اولین ان این است که شما عزیزان میخواهید خودتان قانون بگذارید خودتان اجرا کنید خودتان نظارت کنید و قطعا نظر کسی را هم ممکن است نپرسیدو بعد انتظار دارید بقیه فقط بگویند چشم … به نظر این دیدگاه باید عوض شود .

بگذارید با خاطره ای از مرحوم بازرگان موضوع را بیشتر توضیح دهیم :

مرحوم بازرگان ضرب المثل و قصه های کوتاه و چند جمله ای زیاد در حافظه داشت یک باردر تلویزیون گفت: مردی یک گربه داشت. هر شب که سر سفره می نشست، در فاصله چند لقمه ای که بر دهان می گذاشت گربه اش که کنار سفره نشسته بود یک “میو” می کرد و مرد هم لقمه ای دهان گربه می گذاشت. فاصله میو میو های گربه کم شد، تا جائی که مرد دو لقمه دهان گربه می گذاشت و یک لقمه دهان خودش. تا این که خسته شد و به گربه گفت: شما بفرمائید بخورید،حالا ما میوووو !

به نظر سازمان باید اجرای این قوانین را به دست کسانی بسپارد که ان را اجرا میکنند و بعد بگوید حالا ما میوو ! یعنی حالا سازمان میپرسد و نظارت میکند و بقیه باید جواب بدهند نه این که خود او اجرا میکند و خود هم نظارت میکند … این پیشنهاد مشخص است که کارگزاری ها مسئول اجرای این موارد شوند و نظارت کافی خود کارگزاریها در فیلتر های اول و دوم بسیاری را حل میکند و فیلتر های سوم و چهارم نیاز به نظارت سازمان باشد می شود جریمه ها را برای مدیران کارگزاری ها در نظر گرفت تا نظارت قوی شود قطعا بهتر می شود .

البته چکشی و سریع حل نمی شو زمان میگیرد ولی حداقل شوک درمانی هم نمی شود . به نظر این که بخواهیم با دستکاری در سیستم معاملات و ساعت و این موارد کار را جلو ببریم کمی غیرمنطقی است و نتیجه ان قطعا به سود هیچ کسی نیست اجازه بدهید با فیلترهای دیگری این موضوع در سمت کارگزاری ها طبقه بندی شود نه با دستور و چماق و اپارتاید زمانی و معاملاتی !

و اما بخش سوم …

برخی پیشنهادات را برای این موضوع در ذهن داریم که مطرح میکنیم و امیدواریم مورد قبول واقع شود ببنید به نظر اصل این اتفاقات از گلایه سازمان از برحی نوسان گیری ها وسفته بازی ها می اید از همین رو در اولین و مهم ترین گام علاوه بر دسته بندی و قوانین برای مشتریان اعم از سن و سابقه و در یک کلا اعتبار سنجی آنها ، بهتر است نماد ها را نیز رتبه بندی اعتباری کنیم مثلا ۱۰۰ نماد و یا ۵۰ نماد برتر بازار رتبه اعتباری A را دارند یعنی چه ؟

یعنی رتبه اول این رتبه چک لیست هایی دارد اعم از سرمایه شفافیت سهام شناور سود اوری و … یعنی فرض کنید اگر شخصی ۱ میلیارد تومان دارد او در این سهم های بزرگ تا سقف ۲ میلیارد تومان میتواند اعتباری خرید کند رتبه بعدی رتبه B خواهد بود که مثلا افراد سهم های این دسته را فقط تا سطح ۵۰۰ میلیون تومان یعنی ۵۰% از دارایی می توانند خرید کنند و رتبه C رتبه ای که افراد فقط ۱۰% روی این سهم ها اعتباری بزنند.

شاید با خود بگویید کنترل موضوع سخت می شود بله قطعا سخت است ولی شدنی است :

البته باید این سیستم باید انعطاف داشته باشد و این باعث می شود شخصی که فرضا بخواهد وارد سهم رتبه C شود باید سهم هایی از رتبه B و به خصوص A را در پرتفوی خود داشته باشد تا کمی اعتبار ها بالانس شود یعنی فرضا برای خرید سهم c باید سراغ گزینه های کم ریسک هم برود و پرتفوی را متناسب کند ببنید این فقط یک نظر است می شود هزار بار ان را چرخاند ولی قطعا محدود کردن افراد خوش نام و قوی بازار چه حقیقی و چه حقوقی به سود هیچ کسی نیست…

در سوی دیگر اجازه اعتبار بیشتر به سبد گردانی ها صندوق ها و حقوقی ها ، باز شدن اعتبار کد اولی ها و تازه واردان روی صندوق های سرمایه گذاری خاص و … نیز از دیگر راه های این موضوع است که میتواند مطرح شود ولی فقط همین بحث طبقه بندی میتواند هم محرک بازار شود و هم فضای بازار را تغییر دهد و ریسک اعتبارها را کاهش دهد بازهم میگوییم هزاران فکر و مسیر به ذهن هر کسی میرسد بهتر است پیشنهادات مختلف مطرح شود ولی این که این طور بازار محدود شود به نظر اپارتاید معاملاتی است !

تا قبل از ساعت ۱۱:۳۰ بچه خوشگل ها و زرنگ ها و باکلاس ها خرید میکنند بعد از ۱۱:۳۰ سیستم ناگهان تغییر میکند و کمی چاشنی لاتی پر کردن به ان اضافه می شود !! بگذریم سر شما را درد اوردیم امیدواریم این موارد مفید واقع شود .

ولی انصافا عزیزان در سازمان بررسی کنید میشود هزار پیشنهاد و راه گرفت ولی در اجرای این قانون انقدر پافشاری نکنید . عجله هم نکنید …

برفرض حرف شما درست و این قانون خوب باور کنید حالا که بازار درگیر چند ده ریسک درونی و برونی تحمیل کردن این ریسک ها و اجرای ان زمان خوبی نیست … مدیران ما هر روز از تریبون ها اعلام میکنند درگیر جنگ اقتصادی هستیم و فرض کنید حالا وسط این جنگ و موشک های اقتصادی تحریم ها عزیزان میخواهند رنگ استخر را عوض کرده و تابلوهای کلاسیک کشیده و بتهون گوش دهند !!

بتا سهم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *