بازار خودرو در آخرین هفته آبان ماه ۹۹ به کدام سو حرکت می کند؟

این پرسشی است که دو دیدگاه برای آن وجود دارد، برخی تحلیل‌گران معتقدند بازار در کوتاه مدت چاره ای جز کاهش قیمت نخواهد داشت و این به معنی آن است که بازار حداقل تا دوماه آینده روند نزولی خواهد داشت در مقابل عده‌ای دیگر بر این نکته تاکید می کنند که امکان کاهش بیشتر قیمت در بازار خودرو وجود ندارد.

در هفته گذشته و با اعلام خبر پیروزی جو بایدن در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا شاهد افت قیمت در بازار خودرو بودیم

به طوریکه بازار افت ۹ تا ۱۶ درصدی قیمت را میان خودروهای داخلی، مونتاژی و وارداتی تجربه کرد. این افت قیمت، اما چندان دوام نیاورد و بازار خودرو در نیمه دوم هفته تا حدودی عقب‌نشینی روزهای ابتدایی هفته را جبران کرد؛ با این حال بازار خودرو در آخرین روز هفته منتهی ۲۳ آبان۹۹ منفی بسته شد. با این شرایط این سوال مطرح می شود که بازار خودرو در هفته جاری چه روندی را در پیش خواهد گرفت.

عده ای از تحلیل‌گران و فعالان بازار خودرو معتقدند که بازار بیش از این افتی را تجربه نخواهد کرد، چرا که با توجه به شرایط اقتصادی حاکم بر دیگر بازارهای ایران، احتمال ریزش قیمت خودرو از مرز ثبت شده در هفته پیش بسیار ضعیف است، در مقابل عده‌ای معتقدند که در صورت خودداری خریداران از خرید بازار رکودی خواهد شد و به این طریق فعالان بازار خودرو ناچار خواهند شد یک قدم دیگر پا پس بکشند تا روند نزولی قیمت خودرو در بازار ادامه داشته باشد.

یکشنبه گذشته در میان خودروهای داخلی پرتیراژ شاهد افت قیمت ۲۰ تا ۴۰ میلیون تومانی بودیم و در بازار مونتاژی ها نیز این افت به ۵۰ تا ۱۰۰ میلیون تومان رسید، اما در خصوص خودروهای وارداتی افت قیمت در برخی از برندها از مرز ۴۰۰ میلیون تومان نیز عبور کرد. در همان زمان ناظران وفعالان بازار خودرو بر این نکته تاکید می کردند که این افت قیمت موقت خواهد بود وبه احتمال زیاد بازار در دو ماه آینده به اعداد قبل باز خواهند گشت، پیش بینی جالبی که خیلی زودتر از موعد مقرر تا حدود زیادی به واقعیت بدل شد.

اما در خصوص وضعیت بازار خودرو در هفته جاری

تحلیل‌گران و فعالان این بازار بر این نکته تاکید می کنند که با توجه به نرخ ارز در صورت عدم تغییر سایر شرایط بازار، کاهش بیشتر قیمت‌ها به صورت پایدار محتمل نیست ،‌با این حال به احتمال زیاد در روزهای آتی به صورت موقت شاهد ریزش‌هایی در بازار خواهیم بود، هرچند باید این نکته را در نظر گرفت که این روند موقتی است و برای تداوم آن برای دوره میان‌مدت و بلندمدت باید منتظر تعیین سیاست‌های پولی و مالی و مناسبات سیاسی بود.

در صورتی که افت بیشتر در بازار خودرو به وقوع بپیوندد، به احتمال زیاد بازار به سمت رکود خواهد رفت و انتظار برای شرایط بهتر این امکان را به وجود آورده که عده ای تقاضای خرید خود را به امید ورود خودروهای جدید و با کیفیت به تعویق اندازند.

بر اساس تخمین‌ ها در حال حاضر ۱۰۰ تا ۱۵۰ هزار خودرو در پارکینگ‌های فروشندگان خودرو دپو شده است و این احتمال وجود دارد که با نزولی شدن قیمت خودرو شاهد ورود این خودرو به بازار باشیم. این امر می‌تواند بازار را تحت تأثیر قراردهد.

مجمع فعالان اقتصادی

#خودرو  #بازار  #افت_قیمت  #بازار_خودرو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *