بازار محکوم به صعود

هومن عمیدی، مدیرعامل سرمایه‌گذاری آینده اندیشان ایرانیان به بررسی روند بازار و دلایل تردید در رشد شاخص بورس پرداخت و ضمن بررسی فرصت های مهم بازار، مسیر شاخص را تا پایان سال پیش بینی کرد.

وی با اشاره به اینکه شاخص کل در تلاش برای عبور از مقاومت ۱٫۵ میلیون واحدی است، گفت: از هفته گذشته این متغیر درگیر گذشتن از این سطح مقاومتی مهم است که البته هنوز موفق نشده است.

این کارشناس بازار سرمایه درباره دلایل تردید بازار برای رشد قدرتمند گفت: هرچند عوامل متعددی وجود دارد که می تواند باعث صعود بازار شود اما فقط چند ابهام مانع آنهاست که یکی از مهمترین آنها موضوع بودجه و بلاتکلیفی آن است. بودجه همیشه برای بازار مهم بوده و به نظر می رسد سرمایه گذاران منتظر هستند تا دولت و مجلس این لایحه را نهایی کرده و به یک نظر مشترکی درباره آن برسند.

عمیدی با اشاره به اینکه بازارهای موازی دچار رکود شده اند و این موضوع فرصت مناسبی برای جذب سرمایه ها در بورس است، گفت: این روزها وزن عوامل مثبت برای رونق بازار بیشتر از نگرانی ها است و بر همین اساس می توان پیش بینی کرد با گذر از این دوره کوتاه تردید، شاهد بازگشت رونقی با ثبات به بازار باشیم.

ترسیم مسیر شاخص تا پایان سال

وی با تاکید بر اینکه جهش های ابتدای سال را در ماه های باقی مانده مجددا تجربه نخواهیم کرد، گفت: پیش بینی می شود بازار در یک روند ملایم صعودی قرار بگیرد و شاخص بتواند تا پایان فصل زمستان در محدوده های ۱٫۷ میلیون واحدی تثبیت شود، البته به نظر می رسد لمس مجدد سقف ۲ میلیونی شاخص در ابتدای سال آینده دست یافتنی شود.

این کارشناس بازار سرمایه به تغییر بخشی از قوانین بازار درجهت حمایت از سرمایه گذاران اشاره کرد و گفت: این موضوع باعث افزایش شفافیت در بازار شده و در صورت تداوم در بازنگری قوانین بازار می تواند هرچه بیشتر به استانداردهای معاملاتی نزدیک شود که اتفاق مثبتی است.

سیگنال های مثبت به حقیقی ها

عمیدی ارزش معاملات این روزها را در سطوح مناسبی دانست که می تواند سیگنال خوبی برای وورد نقدینگی های حقیقی باشد و افزود: رکود سایر بازارهای موازی فرصت مناسبی برای جذب پول ها به سمت بازار است.

وی همچنین عمکرد حقوقی ها را برای جمع آوری صف های فروش مناسب دانست و گفت: این روند حمایتی باعث می شود تا جو منفی ناشی از سنگین شدن صف های فروش در بازار ایجاد نشود و اتفاق خوبی است.
چرا بازارگردان ها موفق نبودند؟

به گفته وی هرچند حقوقی ها در جمع آوری صف های فروش عملکرد خوبی داشته اند اما به نظر می رسد بازارگردان ها هنوز نتوانستند آنطور که باید فرمان بازار را در دست بگیرند، البته ضعف بازارگردانی ها علاوه بر اینکه به دلیل تازه بودن این قانون و احتیاج به بازنگری دربرخی موارد آن است، کمبود نقدینگی ، تجربه کم در این حوزه و عد م استفاده از نیروهای متخصص هم باعث شده تا بازارگردان ها تا امروز نتوانند آن طور که باید در بازار موفق باشند.

فرصت های مهم بازار

این تحلیلگر بازار در ادامه به شرایط بنیادی خوب بازار که نباید از چشم سرمایه گذاران دور بماند، اشاره کرد و گفت: افزایش قیمت های جهانی و چشم انداز مثبت کامودیتی ها، نگاه مثبت مجلس و دولت برای تداوم حمایت از بازار سهام ، عملکرد مناسب شرکت ها در گزارش های ۶ ماهه که پیش بینی می شود برای ۹ ماهه نیز ادامه داشته باشد و همچنین تثبیت نرخ دلار در سطوح ۲۵ هزار تومان اتفاق های مثبتی است که می تواند به رشد پایدار بازار کمک کند.

وی مهمترین دغدغه های امروز سرمایه گذاران را هم مورد نظر قرار داد و گفت: اختلاف های دولت و مجلس در خصوص لایحه بودجه ۱۴۰۰، طرح موضوع بررسی مجدد لوایح FATF در مجمع تشخیص و کاهش انتظارات تورمی به دلیل امید به گشایش های سیاسی از مهمترین دلایلی است که نگرانی هایی برای بازار ایجاد کرده است.

عمیدی به موعد انتشار گزارش های ماهانه آذرماه و پس از آن گزارش های دوره ای ۹ ماهه اشاره کرد و گفت: پیش بینی می شود شرکت ها خبرهای خوبی را در گزارش های ماهیانه و ۹ ماهه برای بازار داشته باشند که می تواند روند معاملات را در فصل زمستان بهبود ببخشد.
به گفته وی خبرهای مثبت پیرامون افزایش سرمایه شرکت ها از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دیگر مواردمهمی است که انگیزه خرید را در بازار تقویت می کند.

تثبیت دلار؛ یک اتفاق مثبت دیگر

وی معتقد است هرچند بازار نگران افت نرخ دلار است اما تثبیت قیمت این ارز همیشه به نفع صنایع بوده ، به همین دلیل کاهش نوسان های دلار در محدوده ۲۵ هزار تومان اتفاق مثبتی برای صنایع صادرات محور مثل گروه های فلزی ، معدنی و پالایشی ها است.

همفکران

#بورس   #شاخص    #بازار_سرمایه    #سیگنال

تحلیل شرکت های بورس اوراق بهادار را در گزارش بازار بخوانید.
کانال تلگرام: https://t.me/farabibourse
ما را در آپارات دنبال کنید: http://www.aparat.com/kargozari.org
خرید و فروش آنلاین سکه و طلا : https://kargozari.org/2018/05/25/gold

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *