سهامداران #شاراک بخوانند

سال ۹۹ شاهد ایجاد تغییر در فرمول قیمت گذاری نرخ خوراک پتروشیمی شازند بودیم. تخفیفی برای خوراک این شرکت در نظر گرفته شد که اگر تداوم داشته باشد تولید و سودآوری این شرکت را با تحولات مثبت همراه خواهد ساخت. افزون بر این شاراک در پاییز سال ۹۹ با جهش خوبی در حاشیه سود ناخالص همراه شد که باید دید علت آن چیست و آیا تکرارپذیر است یا خیر؟

یک منبع آگاه در گفت و گو با همفکران در خصوص تغییرات اعمال شده و مبنای قیمت گذاری خوراک پالایشگاه ها اعلام کرد: در حال حاضر نرخ خوراک پالایشگاه های دولتی با خصوصی متفاوت است. مبنای نرخ پالایشگاه های دولتی مانند آبادان و اراک به این صورت تعیین می شود که قیمت صادراتی ماه قبل را ضربدر ۹۵ درصد می کنند. قبلا مبنا فوب خلیج فارس بود اما اکنون فوب داخل کشور در نظر گرفته می شود. یعنی هر قیمتی که صادر کنند بر همان مبنا ۵ درصد از آن کم شده و به ما اعلام می شود.

او اضافه کرد:

در خصوص پالایشگاه های خصوصی وضعیت متفاوت است. به این صورت که هر ۱۵ روز یکبار همان ۹۵ درصد فوب خلیج فارس را اعلام می کنند که قیمت های آن ها خیلی بیشتر از پالایشگاه های دولتی است.
وی در ادامه افزود: از زمانی که فرمول قیمت گذاری تغییر کرده ما از پالایشگاه های خصوصی خرید نکردیم.

مثلا با پالایشگاه ستاره خلیج فارس صحبت کردیم و قیمت را به منهای ۲۰ درصد فوب خلیج فارس رساندیم. همچنین از شیراز با قیمت منهای ۱۹ درصد فوب خلیج فارس خرید کردیم. در واقع ما بر اساس فرمول جدید پالایشگاه های خصوصی تا کنون خریدی انجام ندادیم. با توجه به اینکه فروش نفتا زیاد است و پالایشگاه های آبادان و اراک مواد مورد نیاز ما را تامین می کنند از آن ها خرید می کنیم و به همین دلیل از پالایشگاه های خصوصی خریدی انجام نمی دهیم.

این منبع آگاه در پاسخ به این که به طور معمول در یکسال اخیر فاصله قیمتی نرخ نفتا فوب خلیج فارس و نرخ صادراتی نفتا ایران چقدر بوده، تصریح کرد: در واقع قیمت ها در هر ماه متفاوت است. مثلا در یکی از ماه ها نرخ صادراتی نفتای ایران ۲۵ درصد از فوب خلیج فارس ارزانتر بوده است. کمترین فاصله ای که داشتند ۱۱ درصد کمتر از فوب خلیج فارس بود.

در ادامه از او در خصوص علل رشد قابل توجه حاشیه سود ناخالص شاراک در پاییز پرسیدیم. او گفت:

بالا بودن حاشیه سود ناخالص شاراک در پاییز ۹۹ به این دلیل بود که فرمول قیمت گذاری نفتا از ابتدای سال بود. تقریبا ۲۵۰ میلیارد از تعدیل پاییز مربوط به نیمه اول سال ۹۹ بود. بعد از پاییز نرخ ها ثابت ماند. جمع کل تعدیلات حدودا ۳۲۰ میلیارد بود که ۲۵۰ میلیارد از آن مربوط به ۶ ماهه اول سال ۹۹ است که در پاییز شناسایی شد و سند خورد و مابقی که حدود ۵۰ تا ۶۰ میلیارد است در سه ماهه آخر سال سند خورد. بنابراین رشد قابل توجهی که در حاشیه سود ناخالص شاراک در پاییز شاهد بودیم تکرار پذیر نیست.

او در پایان تاکید کرد:

در واقع با توجه به این که نرخ های جدید از ابتدای سال ۹۹ به صورت ممتد ادامه داشته قاعدتا در ۴ سال آینده نیز همین شرایط و بر اساس فرمول تغییر یافته ادامه خواهد داشت. از ابتدای فروردین ۱۴۰۰ مبنا همان فوب صادراتی منهای ۵ درصد است. یعنی همان روش فعلا ادامه دارد. قبلا با توجه به این که فرمول جدید در پاییز اعلام شد این تعدیلات جمع شد و در همان پاییز به صورت یکجا شناسایی شد اما از ابتدای سال جاری همان فرمول اعمال می شود.

لازم به ذکر است که در گزارش تفسیری دوره نه ماهه ، شرکت این خبر خوش را برای سهامداران اعلام کرده بود که در سال ۹۹ علاوه بر کاهش قیمت نفت و نفتا، پیگیری مستمر و هماهنگی های بعمل آمده با وزارت نفت و مجلس شورای اسلامی منجر به توافقات خوبی شده و طی جلسات مختلف با اعضای محترم کمیسیون صنایع و معادن مجلس، مقرر شد قیمت خوراک دریافتی پتروشیمی شازند نیز بر اساس قیمت نفتای صادراتی محاسبه شود. در این راستا نیز طی مذاکره با معاون محترم وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی، ایشان از اختصاص ۱۴۰ هزار تن نفتا با تخفیف ۲۰ درصد از پالایشگاه ستاره خلیج فارس خبر دادند که این اقدام بر عملکرد مالی شرکت اثر مثبتی خواهد داشت .

همچنین خرید خوراک از شرکت های مینی ریفاینری با اعطای تخفیفات بیشتر پیگیری و انجام گردیده که این امر منجر به تولید محصولات با بهای تمام شده کمتر در سه ماهه چهارم سال ۹۹ خواهد شد.همفکران

همفکران

 

تحلیل شرکت های بورس اوراق بهادار را در گزارش بازار بخوانید.
کانال تلگرام: https://t.me/farabibourse
ما را در آپارات دنبال کنید: http://www.aparat.com/kargozari.org
خرید و فروش آنلاین سکه و طلا : https://kargozari.org/2018/05/25/gold

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *