حجت اسماعیل زاده معاون پذیرش فرابورس ایران در خصوص آخرین روند، پذیرش، درج و عرضه شرکت ها توضیح داد:

برای سال ۱۴۰۰ فکر می‌کنید چند شرکت برنامه عرضه اولیه سهام دارند؟

در حال حاضر تا پایان تیرماه حدود ۱۹ شرکت درج شده وجود دارد که با طی مقدماتی آماده عرضه اولیه هستند. البته شرکت‌های دیگری نیز در مسیر درج هستند که برنامه‌ریزی ما بر این است با فراهم شدن تمامی امکانات لازم، تا پایان سال حدود ۳۰ شرکت دیگر نیز درج شوند. در خصوص تعداد عرضه‌های اولیه در سال ۱۴۰۰ فرابورس ایران این آمادگی را دارد که در سال ۱۴۰۰ بیش از ۴۰ شرکت نیز در برنامه عرضه اولیه داشته باشد اما بدیهی است شرایط محیطی نیز در روند عرضه‌های اولیه مؤثر هستند و با در نظرگرفتن شرایط موجود و فراهم بودن بستر در ماه‌های آینده انشالله بتوانیم با ارتقای ۵۰ درصدی، تعداد عرضه‌های اولیه را به حدود ۳۰ شرکت در سال ۱۴۰۰ برسانیم. البته ما پیگیری‌ها و برنامه‌هایی نیز داریم که بتوانیم فرآیندهای عرضه اولیه را بهبود داده و از این طریق تعداد عرضه‌های اولیه افزایش پیدا کند.

تاکنون چند شرکت در فرابورس پذیرش شده‌ و سهام چند شرکت از ابتدای سال عرضه اولیه شده اند؟

در ۴ ماهه ابتدای سال تعداد ۱۴ شرکت پذیرش شده است که مجموع سرمایه ثبتی شرکت‌های پذیرش شده حدود ۷۹ هزار میلیارد ریال بوده است که ۳ شرکت در حوزه سرمایه‌گذاری و واسطه‌گری مالی، ۲ شرکت در حوزه هلدینگ، ۴ شرکت در حوزه محصولات غذایی و شیمیایی و ۵ شرکت در سایر صنایع پذیرش شده‌اند.
همچنین در چهار ماهه ابتدای سال، ۳ شرکت شامل گسترش صنایع روی ایرانیان، تولید و توسعه سرب و روی ایرانیان و محصولات کاغذی لطیف عرضه اولیه شده‌اند که با عرضه سرمایه‌گذاری هامون صبا در تاریخ ششم مردادماه، تعدا عرضه‌های اولیه به ۴ شرکت رسیده است.

نام شرکت‌هایی که در صف عرضه اولیه هستند و صنایعی که در آن فعال هستند را بفرمایید.
در ۴ ماه ابتدایی سال، ۱۰ شرکت در فهرست نمادهای فرابورس درج شده‌اند و مجموع شرکت‌های درج شده آماده عرضه به ۱۹ شرکت در پایان تیرماه رسیده است. این شرکت‌ها در صنایع مختلفی از جمله سرمایه‌گذاری، غذایی،شیمیایی، لوازم خانگی و … فعال هستند.

به طور کلی هر صحبتی که در مورد آخرین وضعیت عرضه‌های اولیه در فرابورس دارید بفرمایید

در چهارماه اول سال جاری شرایط به شکلی بود که فضای محیطی مناسبی برای عرضه اولیه‌ها فراهم نبود و رویکرد فرابورس بر این بوده است که عرضه اولیه‌ها می‌توانند به قدرت گرفتن فضای بازار کمک کند. به هرحال عرضه‌های اولیه طبق تجربه در اغلب موارد بازده‌های مورد انتظار مناسبی داشتند که می‌تواند به ورود یا بازگشت افراد به بازار سرمایه کمک کند. البته باید توجه کنیم که فرآیند فعلی عرضه اولیه‌ها هم انتقاداتی بر آن وارد است که در تعامل با سازمان بورس این بهبود انجام خواهد شد. به نظر می‌رسد عرضه اولیه‌ها اگر با شرایط و رویه مناسبی انجام شود نه تنها به روند بازار لطمه وارد نمی‌کند بلکه می‌تواند خون تازه‌ای به فضای تزریق کند. مردم و سرمایه‌گذاران منتظرعرضه‌های اولیه‌ شرکت‌های فرابورسی در هفته‌ها و ماه‌های آتی باشند.

اگر فرایند پذیرش و درج شرکت‌های پروژه تسریع شود و این شرکت‌ها عرضه اولیه شوند در مورد تفاوت روش عرضه آنها با شرکت‌های دیگر توضیح دهید.

ببینید به هرحال شرکت‌پروژه‌ها یک مختصاتی هستند که باید روند اجرایی در مورد آنها پیش برود تا سازوکارها دقیق‌تر تدوین شود. البته همین دستورالعمل اخیر نیز اقدام و شروع خوبی برای این مسئله است. در دستورالعمل ابلاغی، رویه پذیره‌نویسی برای این مسئله پیش‌بینی شده و فرابورس در این خصوص پیشنهاداتی دارد که به سازمان بورس نیز ارسال شده است. اگر بتوانیم دامنه شمول دستورالعمل شرکت‌پروژه‌ها را بهبود دهیم به نظر می‌رسد برکات خوبی از این محل هم نصیب کشور و هم نصیب مردم خواهد شد.

بورس ۲۴

 

تحلیل شرکت های بورس اوراق بهادار را در گزارش بازار بخوانید.
کانال تلگرام: https://t.me/farabibourse
ما را در آپارات دنبال کنید: http://www.aparat.com/kargozari.org
خرید و فروش آنلاین سکه و طلا : https://kargozari.org/2018/05/25/gold

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *