۱) نمره بازار در انتهای روز گذشته بر اساس کانال پایش بازار منفی ۵۸
۲) ارزش معاملات خرد کانال خلاصه بازار ۴٫۱همت
۳) خالص معاملات کدهای بزرگ حقیقی: منفی
۴) میانگین بازده معادل بانکی اخزا بر اساس کانال امیر ندیری: ۲۸٫۰۲%
۵) وضعیت شاخص های اصلی بازار:
هم وزن: متعادل مثبت
کل: متعادل
۶) هیئتی از حماس برای مذاکرات آتش‌بس در غزه به قاهره سفر خواهند کرد. مصر بر حماس فشار می آورد تا قبل از ورود به رفح به توافق برسد. ارتش مصر با حضور رئیس جمهور تصاویری از یک جلسه آموزشی برای سربازان درباره تانک مرکاوا اسرائیل منتشر کرد. حمله به رفح با پیمان صلح میان مصر و اسرائیل در تضاد است.
۷) اسرائیل انتظار دارد دادگاه کیفری بین المللی حکم بازداشت نتانیاهو، گالانت و حالیوی را در این هفته صادر کند. بسیاری از مقامات رده پایین از ترس درگیر شدن در پرونده های قضایی بین الملل در حال استعفا هستند چون در این صورت امکان خروج از کشور را نخواهند داشت.
۸) تعمیرات نیروگاه‌ها تا نیمه اردیبهشت پایان می‌یابد. از مهم‌ترین اقدامات صنعت برق آماده‌سازی تمامی نیروگاه‌های کشور برای تولید حداکثری در روزهای اوج مصرف تابستان است. (وزیر نیرو)
۹) کاهش ۷درصد نرخ کائوچو طبیعی و ۲درصد کائوچو مصنوعی داخلی چین از ابتدای سال ۱۴۰۳ بر اساس داده های کالاداده.
۱۰) بدهی خودروسازان به و قطعه‌سازان افزایش پیدا کرده و چند ماه است پرداختی انجام نشده است. براساس شنیده‌ها قیمت خودرو در گرو تصمیم سران سه قوه است. وزیر صمت نیز تاکید می‌کند این وزارتخانه به تنهایی در این زمینه تصمیم‌گیر نیست بلکه مجری مصوبات و تصمیماتی است که ازسوی شورای رقابت بر حوزه خودرو تحمیل شده است. (دنیای اقتصاد)
۱۱) معافیت هایی که ما در حوزه #بورس داشتیم به قوت خود باقی ماند. نرخ مالیات بر عملکرد بنگاه‌ها به ۲۰ درصد بازگشت. (پورابراهیمی نماینده مجلس)
۱۲) نسبت قیمت آهن اسفنجی به شمش فولادی در حال حاضر ۶۰.۷ درصد است. بورس کالا هفته گذشته اعلام کرد که خرید محصول آهن اسفنجی تا اطلاع ثانوی به صورت بهین‌یاب بدون اعمال سقف سهمیه برای مشتریان دارای مجوز خرید این محصول امکان‌پذیر است. این تصمیم بنا به مازاد موجود در بازار آهن اسفنجی گرفته شد.

۱۳) پالایشگاه اصفهان در فروردین ۱۴۰۳ توانست حدود ۲۵ درصد سوخت کشور را تامین کند. کته قابل توجه افزایش کیفیت گازوئیل تولیدی این پالایشگاه با اتمام طرح محیط زیستی تصفیه گازوییل است چنانچه ۸۳ درصد گازوئیل تولیدی با گوگرد ۰ تا ۱۰ PPM عرضه می‌گردد. (خط انرژی)

۱۴) رئیس سازمان بورس می گوید “بند س تبصره برخلاف شعار امسال است. این بند حتما اصلاح می شود.”
۱۵) سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس می گوید “گرچه موضوع حذف کامل بند س مطرح شد اما به هر حال باید نظرات صحن را در نظر بگیریم که ممکن است ، با موضوع مخالفت کنند،در نتیجه فعلا حذف این دو ماده از بند س در کمیسیون رای آورد و برای بازار سرمایه این دو بند بسیار مهم بود.”
۱۶) با تصویب هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار، بازارگردانی از حالت الزامی خارج و در اختیار بورس و فرابورس قرار گرفت.
۱۷) هفته پیش برای سومین هفته پی در پی قیمت سنگ آهن رشد کرد. پیش بینی رشد تقاضا در چین سبب شد تاثیر میزان بالای ذخیره سنگ آهن در بنادر این کشور از میان برود. (بورس ۲۴)
۱۸) سرد شدن اقتصاد آمریکا و چسبندگی تورم، ریسک رکود تورمی را در اقتصاد این کشور بالا می برد و این یک ضربه بزرگ به بایدن در آستانه برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در ماه نوامبر است. (بورس ۲۴)
۱۹) بر اساس مصوبه مجلس و به منظور تامین نظر شورای نگهبان، عایدی ناشی از #تورم حاصل از انتقال دارایی‌ها از کل عایدی سرمایه کسر می‌شود.
۲۰) معاون رئیسی می گوید “حمایت از واردکننده کالا با ارز یارانه‌ای قطعاً یک اشتباه راهبردی است و ارز باید برای همه کالاها آزاد شود که شامل واردکننده و تولیدکننده می‌شود. مصرف‌کننده نهایی باید یارانه بگیرد. بنابراین دادن ارز ترجیحی به محصولات دانش‌بنیان، تجهیزات پزشکی و واردکنندگان قطعا و قطعا اشتباه است.”
۲۱) قیمت بیلت صادراتی ایران در این هفته حدود ۴۷۰ تا ۴۸۰ دلار فوب بود که نسبت به هفته قبل تغییری نداشت. برخی از فعالان بازار در آسیا بر این باورند که برای سفارش‌های بیلت ایران خطرات تحویل وجود دارد و بیشتر آنها منتظر مانده اند. این هفته قیمت صادراتی بیلت چین در مقایسه با هفته گذشته ثابت ماند و حدود ۵۰۰ تا ۵۰۵ دلار فوب است. پیش بینی می شود که در آینده جا برای افزایش در قیمت صادرات بیلت فولاد چین وجود خواهد داشت. (بانک صنعت معدن)
۲۲) زامیاد افزایش نرخ برای محصول گروه نیسان گرفت.
۲۳) شاملا و خمحور افزایش نرخ گرفتند. فروی با رشد قیمت جهانی شمش روی تصمیم به تولید گرفته است.
۲۴) رکیش، سبهان، آسیا، وحافظ در خصوص افزایش سرمایه گزارش جدید منتشر کردند.
۲۵) جدیدترین اظهارنظر مقامات فدرال رزرو نشان می دهد که اعضای کمیته برای مدتی طولانی تر از انتظار موافق عدم تغییر نرخ هستند، اگرچه اکثریت همچنان مقداری کاهش را در اواخر سال پیش بینی می کنند. پاول احتمالاً نیاز به صبر را تکرار می کند، اما همچنان اشاره می کند که کاهش نرخ ها همچنان در اولویت باقی می ماند. با این حال، چیزی که سرمایه‌گذاران تلاش خواهند کرد بررسی کنند این است که پاول چقدر به کاهش قابل ملاحظه تورم در ماه‌های آتی اطمینان دارد که به سیاست‌گذاران اجازه می‌دهد موضع محدودکننده خود را کاهش دهند. اگر پاول لحن هاوکیش تری نسبت به حد معمول خود داشته باشد، دلار آمریکا می تواند روند صعودی خود را از سر بگیرد. (دیدگاه بنیادی)

موفق باشید.

ولید هلالات

پالایشگاه اصفهان / پالایشگاه اصفهان / پالایشگاه اصفهان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *