مس‌ شهيدباهنر (فباهنر)

#فباهنر

شرکت صنایع مس شهید باهنر با استفاده از کاتد مس که عمدتا از شرکت ملی صنایع مس خریداری می کند، محصولاتی همچون تسمه، ورق و لوله تولید می نماید.

شرکت مس باهنر بر اساس ترازنامه ۱۲ ماهه منتهی به اسفند ۱۳۹۶ در مقابل ۴۸۶میلیارد تومان دارایی جاری، ۳۴۲میلیارد تومان بدهی جاری دارد.

۱۳۷میلیارد تومان حساب دریافتنی و ۲۸۷ میلیارد تومان موجودی کالا بخش اعظم دارایی های جاری شرکت است. در بخش بدهی ها، مجموع بدهی بانکی ۱۶۵میلیارد تومان است که نسبت به ابتدای سال ۹۶ رشد ۵درصدی داشته است.

این شرکت از محل سود انباشته ۲۲٫۵میلیارد تومان افزایش سرمایه داده و به ۱۱۲٫۵میلیارد تومان رسانده است البته این افزایش سرمایه هنوز ثبت نشده است.

این شرکت در سه ماه بهار ۹۶:

فروش: ۱۰۱ میلیارد تومان
سود ناخالص عملیاتی: ۸٫۹ میلیارد تومان
سود عملیاتی: ۹٫۴ میلیارد تومان
هزینه مالی: ۵٫۵ میلیارد تومان
سایر درآمدها: ۱۴٫۷ میلیارد تومان
سود خالص : ۱۸ میلیارد تومان
حاشیه سود ناخالص: ۹ %
نسبت سود خالص به فروش: ۱۸%

این شرکت در شش ماه نخست ۹۶:

فروش: ۲۵۰ میلیارد تومان
سود ناخالص عملیاتی: ۴۵٫۷ میلیارد تومان
سود عملیاتی: ۴۴ میلیارد تومان
هزینه مالی: ۱۴٫۴ میلیارد تومان
سایر درآمدها: ۲۲٫۵ میلیارد تومان
سود خالص : ۴۵٫۸ میلیارد تومان
حاشیه سود ناخالص: ۱۸ %
نسبت سود خالص به فروش: ۱۸%

این شرکت در نه ماه ۹۶:

فروش: ۴۱۲ میلیارد تومان
سود ناخالص عملیاتی: ۷۲٫۸ میلیارد تومان
سود عملیاتی: ۷۰ میلیارد تومان
هزینه مالی: ۲۰٫۴ میلیارد تومان
سایر درآمدها: ۲۳٫۳ میلیارد تومان
سود خالص : ۶۲ میلیارد تومان
حاشیه سود ناخالص: ۱۸ %
نسبت سود خالص به فروش: ۱۵%

مجموع عملکرد سال ۱۳۹۶:

فروش: ۶۱۴ میلیارد تومان
سود ناخالص عملیاتی: ۱۰۶ میلیارد تومان
سود عملیاتی: ۹۸٫۵ میلیارد تومان
هزینه مالی: ۲۶٫۶ میلیارد تومان
سایر درآمدها: ۲۱٫۴ میلیارد تومان
سود خالص : ۷۸٫۵ میلیارد تومان
حاشیه سود ناخالص: ۱۷٫۲ %
نسبت سود خالص به فروش: ۱۲٫۸%

این شرکت ۸٫۴میلیارد سایر درآمد عملیاتی و ۲۱٫۴میلیارد تومان سایر درآمد غیر عملیاتی محقق کرده است. بخش مهمی ازین سودآوری ناشی از فروش دارایی ثابت، برگشت تسویه بدهی صندوق ذخیره، برگشت ذخیره آلایندگی و فروش ضایعات بوده است که در خصوص تکرار پذیر بودن آن نمی توان اطمینان داشت و در حالت عادی تکرار پذیر نیستند البته این شرکت در سال ۹۵ نیز برگشت ذخیره ۱۶٫۳میلیارد تومانی بابت مازاد ذخیره آلایندگی داشته است.

محصولات این شرکت تا حدی همگن نیست بنابراین نمی توان میانگین نرخ فروش را لزوما مبنای تحلیل قرار داد اما ثبات حاشیه سود در سطح ۱۸ درصد نشانه این است که تولید شرکت عمدتا بر مبنای سفارش کار دریافت شده است لذا هرچه حجم فعالیت و نرخ فروش افزایش یابد، ازانجا که سود بر حسب بهای تمام شده+حاشیه سود محاسبه شده، سود نیز رشد می کند.

لذا به نظر می رسد مادامی که قیمت جهانی مس بالای ۶۵۰۰ دلار و دلار حتی ۴۲۰۰ تومان باشد، فباهنر با رشد حجم تولید بر سود خود بیفزاید.

تسویه بدهی بانکی با استفاده از کاهش موجود کالا یا وصول حساب دریافتنی باعث کاهش ۲۶٫۶میلیارد تومانی هزینه مالی می شود که معادل ۴۰درصد سود خالص است!

بحث بعدی این است که فباهنر سایر درآمدهای بالایی دارد که بخشی ازان قابل تکرار نیست. سود محقق شده با سرمایه جدید به ازای هر سهم ۶۹۸ ريال است.

اگر فرض کنیم قراردادها و نرخ ها در سطوح فعلی بماند اما هزینه مالی ۱۰درصد رشد کند و همینطور بخش غیر قابل تکرار سایر درآمدها حذف شود، سود سال ۹۷ این شرکت چیزی حدود ۵۵۰ ريال خواهد بود اما این شرکت طی سال های اخیر بسیار عالی عمل کرده است.

تقریبا از مرز بدون سود بودن، طی سه سال با رشدی پرشتاب، سودی در مرز ۷۰ تومان ساخته است. اگر بتوانند حجم عملیاتی را افزایش، تقسیم سود را حداقل، مطالبات را تا حدودی وصول و انبار کالای خود را مدیریت کنند، در سال ۹۷ نیز سود نسبت به سال ۹۶ رشد می کند لذا عملکرد فصلی این شرکت که ارزش بازار ۴۲۰ میلیارد تومانی و فروش سالانه ۶۲۶ میلیارد تومانی دارد، مسیر قیمتی سهم را نیز مشخص خواهد کرد. شانس این شرکت با توجه به مدیریت سال های اخیر برای ثبات یا حتی رشد سود بالا است اما گزارش های ماهانه و فصلی می تواند آنرا تایید یا رد کند.
ولید هلالات

تاریخ : ۱۳۹۷/۰۲/۱۱

دریافت کد بورسی آنلاین

افتتاح حساب آتی سکه

راهنمای دریافت کد بورسی

کانال ما در کارگزاری فارابی

…………………………………………………………………………………
برای ثبت نام در کارگزاری فارابی و یا دریافت کد بورسی می توانید از طریق لینک زیر اقدام نمایید و از خدمات منحصر به فرد کارگزاری فارابی و پیشرفته ترین پنل معاملاتی کشور استفاده نمایید.

دریافت کد بورسی

کد بورسی چیست؟

کد بورسی شناسه یکتای شما برای معاملات در بورس اوراق بهادار و یا فرابورس است که با داشتن آن می‌توانید برای خود (یا شرکت) سهام و یا اسناد خزانه اسلامی (اخزا) و یا تسهیلات مسکن خرید و فروش نمایید. کد بورسی همانند شماره ملی منحصربه فرد است. پس از داشتن کد بورسی می توانید از طریق یک (یا چند کارگزاری) به خرید و فروش سهام (و یا اوراق اسناد خزانه اسلامی و یا تسهیلات مسکن) بپردازید.

حتی اگر از چند کارگزاری خرید و فروش آنلاین سهام انجام دهید، کد بورسی شما یکسان خواهد بود. (زیرا پس از تکمیل مراحل اولیه، درخواست شما در سازمان بورس انجام می‌شود.) بعد از داشتن کد بورسی لازم است رمز خرید و فروش آنلاین سهام دریافت کنید و معاملات خود را آغاز کنید. اکنون در چند دقیقه می‌توانید همزمان برای دریافت کد بورسی و خرید آنلاین سهام اقدام کنید. با این روش می‌توایند به صورت آنلاین و رایگان کد بورسی دریافت کنید.

پیمانکاران دولت لازم است برای دریافت مطالبات خود یک مرتبه کد بورسی اخذ نمایند. جهت دریافت کد بورسی برای خرید و فروش اسناد خزانه اسلامی ( اخزا ، سخا )روی لینک پایین صفحه کلیک کنید .

کارمزد فروش اسناد خزانه اسلامی چقدر است؟

هنگام فروش اسناد خزانه اسلامی، طبق قوانین سازمان بورس، به صورت خودکار مبلغی به عنوان کارمزد از شما کسر می‌شود. این کارمزد دو بخش است شامل ۰٫۰۰۰۶۳ کارمزد کارگزار و ۰٫۰۰۰۱۴۴ کارمزد شرکت فرابورس، که جمعا ۰٫۰۰۰۷۷۴ می‌باشد. (یعنی بابت فروش ۱۰۰ میلیون تومان اسناد خزانه، ۷۷ هزار و ۴۰۰ تومان کارمزد از شما کسر می‌شود.)
…………………………………………………………………………..
درباره شرکت کارگزاری فارابی:
شرکت کارگزاری فارابی، کارگزار رسمی بورس اوراق بهادار، فرابورس، بورس کالا و انرژی از سال ۱۳۷۲ فعالیت عملیاتی خود را در بازار سرمایه آغاز نمود.
این شرکت با هدف ارائه خدمات نوین و جهان تراز به مشتریان، همواره توسعه کمی و کیفی فعالیت هایش را سرلوحه برنامه های خود قرار داده است.
در این راستا با هدف توسعه کمی فعالیت ها تعداد ۲۷ شعبه و تالار اخصاصی معاملات توسط این کارگزاری در سراسر کشور راه اندازی گردید.
همچنین این شرکت با هدف ارتقاء سطح کیفی خدمات خود، طرح ریزی و توسعه خدمات نوینی را در دستور کار خود قرار داده است که از جمله آنها میتوان به طراحی و معرفی سامانه معاملات آنلاین فارابیکسو اشاره نمود که با توجه به وضعیت پلت فرم های معاملاتی موجود، در نوع خود محصول منحصر به فردی در بازار ایران محسوب میشود.
این شرکت در حال حاضر با تمرکز بر دو عنصر « نوآوری مبتنی بر فن آوری » و « کیفیت مشتری محور » به عنوان مزیت های رقابتی اصلی خود برآنست تا جایگاه خود را به عنوان نخستین کارگزاری جهان تراز در ایران بیش از پیش تثبیت نماید.

مس‌ شهيدباهنر (فباهنر) مس‌ شهيدباهنر (فباهنر) مس‌ شهيدباهنر (فباهنر) مس‌ شهيدباهنر (فباهنر) مس‌ شهيدباهنر (فباهنر) مس‌ شهيدباهنر (فباهنر) مس‌ شهيدباهنر (فباهنر) مس‌ شهيدباهنر (فباهنر) مس‌ شهيدباهنر (فباهنر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *