ايران‌ تاير (پتاير)

#پتایر

شرکت ایران تایر تولید کننده انواع تایرهای بایاس و رادیال است که طی سال های اخیر عمدتا نتوانسته سودآوری مناسبی داشته باشد و گاها به زیان رسیده است.

تحولات مثبتی در این شرکت شکل گرفته است. فروش دارایی در سال ۹۵ توانست برای این شرکت منابعی فراهم کند و سود غیرعملیاتی بسازد و زیان انباشته را تا حد بسیار زیادی کاهش دهد با این حال بر اساس ترازنامه ۹ ماهه منتهی به آذر ۹۶ این شرکت همچنان ۵۶ میلیارد ريال زیان انباشته دارد.

پتایر به دنبال این است که تولید محصول بایاس را که حاشیه سود اندکی دارد به طور کامل به محصول رادیال که حاشیه سود خوب و بازار بهتری دارد تغییر دهد. در این سال ها نیز تا حد زیادی موفق بوده و برنامه دیگر شرکت فروش زمین کارخانه است که در مجمع سال قبلی بحث هایی در این خصوص مطرح شد و ارقامی در خصوص ارزش آن دارایی مطرح گردید که توجه بازار را به این سهم معطوف داشت.

در فضای فعلی که قیمت مواد اولیه به شدت افزایش یافته اما نرخ محصولات تغییری نداشته، نگاهی خواهیم داشت به شرایط تولید و فروش شرکت تا اثر این تحولات را بسنجیم.

بر اساس ترازنامه ۹ ماهه منتهی به آذر این شرکت ۱۱۰۸میلیارد ريال دارایی جاری (عمدتا دریافتنی و موجودی مواد) و همچنین ۱۰۲۱ میلیارد ريال بدهی جاری دارد. میزان بدهی بانکی شرکت ۴۲۸میلیارد ريال است که نسبت به ابتدای سال اندکی کاهش یافته است.

سرمایه اسمی این شرکت ۲۸۶میلیارد ريال است و زیان انباشته آن ۵۵٫۵ میلیارد ريال بر اساس ترازنامه ۹ ماهه که اگر سود پیشبینی شده به طور کامل محقق شود تقریبا، زیان انباشته در پایان سال ۹۶ به صفر رسیده است.

اما به لحاظ سود و زیانی هم مروری داشته باشیم:

در اولین پیشبینی درآمد سال ۱۳۹۶:

فروش ۲۴۶۸ میلیارد ريال
سود ناخالص عملیاتی ۳۳۸ میلیارد ريال
هزینه اداری ۱۶۵ میلیارد ريال
هزینه مالی ۶۰ میلیارد ريال
سود خالص ۹۶ میلیارد ريال
حاشیه سود ناخالص ۱۴ درصد
نسبت سود خالص به فروش ۴ درصد

*سه ماهه واقعی ۱۳۹۶ :

فروش ۵۰۳ میلیارد ريال
سود ناخالص عملیاتی ۷۳ میلیارد ريال
هزینه اداری ۲۸ میلیارد ريال
هزینه مالی ۱۶ میلیارد ريال
سود خالص ۲۵ میلیارد ريال
حاشیه سود ناخالص ۱۵ درصد
نسبت سود خالص به فروش ۵ درصد

**شش ماهه واقعی ۱۳۹۶ :

فروش ۱۱۰۷ میلیارد ريال
سود ناخالص عملیاتی ۱۵۹ میلیارد ريال
هزینه اداری ۷۱ میلیارد ريال
هزینه مالی ۳۱ میلیارد ريال
سود خالص ۳۳ میلیارد ريال
حاشیه سود ناخالص ۱۴ درصد
نسبت سود خالص به فروش ۳ درصد

در این قسمت سال هزینه ها به شدت رشد می کند. شرکت ها امکان افزایش نرخ نمی یابند در حالی که هزینه ها روند صعودی پیدا می کند. ببینیم حال و روز پاییز این تایر ساز چگونه بود است؟

نه ماهه واقعی ۱۳۹۶ :

فروش ۱۶۹۰ میلیارد ريال
سود ناخالص عملیاتی ۲۲۹ میلیارد ريال
هزینه اداری ۱۰۹ میلیارد ريال
هزینه مالی ۴۵ میلیارد ريال
سود خالص ۵۵٫۲ میلیارد ريال
حاشیه سود ناخالص ۱۴ درصد
نسبت سود خالص به فروش ۳ درصد

متوسط نرخ فروش در زمستان در مقایسه با ۹ ماه قبل ازان تقریبا تغییری نداشته است. فرض شده که نرخ خرید دوده صنعتی ۴۲میلیون ريال باشد همچنین کائوچو مصنوعی ۵۵٫۵ میلیون ريال در هر تن خریداری شود.

با این اوصاف بر اساس روش های مختلف تحلیلی سود ناخالص محقق شده باید رقمی در سطح ۳۰۰ الی ۳۱۰ میلیارد ريال در ۱۲ ماهه باشد.

با حاشیه سود معقول و عدم تحقق کامل هزینه عمومی اداری پیشبینی شده و همچنین مالیات صفر، به نظر می رسد سود خالص در سطح ۸۱ میلیارد ريال معادل ۲۸۰ ريال eps باشد.

در واقع ازانجا که نرخ فروش افزایش نیافت اما به سبب نرخ دلار، قیمت دوده و کائوچو افزایش یافت، حاشیه سود نیمه نخست در نیمه دوم سال خصوصا زمستان تکرار شدنی نیست و در چنین فضایی قاعدتا سود هر سهم به طور کامل محقق نمی شود.

این شرکت از محل تولید تایر بایاس که ۷۶۰۰ تن می فروشد، نه تنها سود نمی برد که زیان همی می بیند در حالی که در هر تن تایر رادیال سیمی حاشیه سود بیش از ۲۵درصد دارد.

ازانجا که نسبت سود خالص به فروش زیر ۴درصد است، لذا اگر خط بایاس به رادیال تبدیل شود، سود این شرکت به شدت تغییر یافته و نسبت سود خالص به فروش رشد می کند بنابراین پتانسیل اصلی همین است که خط بایاس به خط رادیال تبدیل شود و تا قبل ازان رشد هزینه ها و عدم رشد نرخ فروش، بر سود این شرکت تاثیر منفی دارد.
ولید هلالات

تاریخ : ۱۳۹۷/۰۲/۱۷

دریافت کد بورسی آنلاین

افتتاح حساب آتی سکه

راهنمای دریافت کد بورسی

کانال ما در کارگزاری فارابی

…………………………………………………………………………………
برای ثبت نام در کارگزاری فارابی و یا دریافت کد بورسی می توانید از طریق لینک زیر اقدام نمایید و از خدمات منحصر به فرد کارگزاری فارابی و پیشرفته ترین پنل معاملاتی کشور استفاده نمایید.

دریافت کد بورسی

کد بورسی چیست؟

کد بورسی شناسه یکتای شما برای معاملات در بورس اوراق بهادار و یا فرابورس است که با داشتن آن می‌توانید برای خود (یا شرکت) سهام و یا اسناد خزانه اسلامی (اخزا) و یا تسهیلات مسکن خرید و فروش نمایید. کد بورسی همانند شماره ملی منحصربه فرد است. پس از داشتن کد بورسی می توانید از طریق یک (یا چند کارگزاری) به خرید و فروش سهام (و یا اوراق اسناد خزانه اسلامی و یا تسهیلات مسکن) بپردازید.

حتی اگر از چند کارگزاری خرید و فروش آنلاین سهام انجام دهید، کد بورسی شما یکسان خواهد بود. (زیرا پس از تکمیل مراحل اولیه، درخواست شما در سازمان بورس انجام می‌شود.) بعد از داشتن کد بورسی لازم است رمز خرید و فروش آنلاین سهام دریافت کنید و معاملات خود را آغاز کنید. اکنون در چند دقیقه می‌توانید همزمان برای دریافت کد بورسی و خرید آنلاین سهام اقدام کنید. با این روش می‌توایند به صورت آنلاین و رایگان کد بورسی دریافت کنید.

پیمانکاران دولت لازم است برای دریافت مطالبات خود یک مرتبه کد بورسی اخذ نمایند. جهت دریافت کد بورسی برای خرید و فروش اسناد خزانه اسلامی ( اخزا ، سخا )روی لینک پایین صفحه کلیک کنید .

کارمزد فروش اسناد خزانه اسلامی چقدر است؟

هنگام فروش اسناد خزانه اسلامی، طبق قوانین سازمان بورس، به صورت خودکار مبلغی به عنوان کارمزد از شما کسر می‌شود. این کارمزد دو بخش است شامل ۰٫۰۰۰۶۳ کارمزد کارگزار و ۰٫۰۰۰۱۴۴ کارمزد شرکت فرابورس، که جمعا ۰٫۰۰۰۷۷۴ می‌باشد. (یعنی بابت فروش ۱۰۰ میلیون تومان اسناد خزانه، ۷۷ هزار و ۴۰۰ تومان کارمزد از شما کسر می‌شود.)
…………………………………………………………………………..
درباره شرکت کارگزاری فارابی:
شرکت کارگزاری فارابی، کارگزار رسمی بورس اوراق بهادار، فرابورس، بورس کالا و انرژی از سال ۱۳۷۲ فعالیت عملیاتی خود را در بازار سرمایه آغاز نمود.
این شرکت با هدف ارائه خدمات نوین و جهان تراز به مشتریان، همواره توسعه کمی و کیفی فعالیت هایش را سرلوحه برنامه های خود قرار داده است.
در این راستا با هدف توسعه کمی فعالیت ها تعداد ۲۷ شعبه و تالار اخصاصی معاملات توسط این کارگزاری در سراسر کشور راه اندازی گردید.
همچنین این شرکت با هدف ارتقاء سطح کیفی خدمات خود، طرح ریزی و توسعه خدمات نوینی را در دستور کار خود قرار داده است که از جمله آنها میتوان به طراحی و معرفی سامانه معاملات آنلاین فارابیکسو اشاره نمود که با توجه به وضعیت پلت فرم های معاملاتی موجود، در نوع خود محصول منحصر به فردی در بازار ایران محسوب میشود.
این شرکت در حال حاضر با تمرکز بر دو عنصر « نوآوری مبتنی بر فن آوری » و « کیفیت مشتری محور » به عنوان مزیت های رقابتی اصلی خود برآنست تا جایگاه خود را به عنوان نخستین کارگزاری جهان تراز در ایران بیش از پیش تثبیت نماید.

ايران‌ تاير (پتاير) ايران‌ تاير (پتاير) ايران‌ تاير (پتاير) ايران‌ تاير (پتاير) ايران‌ تاير (پتاير) ايران‌ تاير (پتاير) ايران‌ تاير (پتاير) ايران‌ تاير (پتاير)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *