امکان کاهش ارزش سهام پتروشیمی ها/نرخ خوراک رقابت پذیر باشد

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از صدا و سیما، احمد مهدوی با اشاره به اینکه باوجود داشتن سهم بیش از ۲۵ درصدی صادرات غیر نفتی،­ ۷۰ درصد از ارز صادراتی به سامانه نیما از طریق پتروشیمی‌ها تحویل شده است، گفت: دولت تصمیم گرفت قیمت میعانات گازی، گاز طبیعی و دیگر خوراک‌های تحویلی به واحدهای پتروشیمی داخلی، نرخ تسعیر ارز در هر ماه برابر با متوسط نرخ معاملاتی ارز در سامانه نیما باشد.

دبیر کل انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی از استقبال این انجمن از تصمیم مورد نظر دولت خبر داد و ادامه داد: با هر نرخی که خوراک تامین و صادرات صورت می‌گیرد ارز هم باید با همان نرخ به سامانه نیما طبق عرضه و تقاضا ارائه و از طرفی دیگر محصولات در بورس کالا هم ضرورت دارد با همین نرخ عرضه شود.

وی با بیان اینکه ­با تحقق این مهم،​ شفافیت در حوزه صنعت پتروشیمی به وجود خواهد آمد و رانت از بین می رود، افزود: اگر بخش‌های صادراتی دیگر همانند پتروشیمی‌ها ارز صادراتی خود را به سامانه نیما تحویل می‌دادند امروز وضع کشور در تنظیم بازار ارز به مراتب بهتر بود.

مهدوی ادامه داد: این تصمیم دولت در بلند مدت تاثیر منفی ندارد اما امکان دارد در ­کوتاه مدت در بورس کالا قیمت سهام پتروشیمی‌ها کاهش یابد. نرخ خوراک پتروشیمی‌ها طبق قانون الحاق دو مجلس شورای اسلامی باید به گونه‌ای باشد که شرایط رقابت در بازارهای جهانی فراهم شود.
قطره

تاریخ :۱۳۹۷/۰۷/۱۲

دریافت کد بورسی آنلاین

افتتاح حساب آتی سکه

راهنمای دریافت کد بورسی

کانال ما در تلگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *