معرفی

شركت توسعه معدنی و صنعتی صبانور  با نام اولیه تامین مواد اولیه فولاد صبانور به صورت شركت سهامی خاص تاسيس شده و طی شماره ۱۲۹۲۶۶ مورخ ۲۸ اسفند ماه ۱۳۷۵ در اداره ثبت شركت‌ها و مالكيت صنعتی تهران به ثبت رسيده است. طبق مصوبه مجمع عمومی فوق‌العاده صاحبان سهام مورخ ۱۰ اردیبهشت ماه ۱۳۹۰ نوع شرکت به سهامی عام تغییر یافته و مراتب در تاریخ ۱۲ آبان ماه ۱۳۹۰ در اداره ثبت شرکتها به ثبت رسیده است. شرکت توسعه معدنی و صنعتی صبانور (سهامی عام) درحال حاضر بزرگترین تولید کننده سنگ آهن در غرب و شمال غرب کشور می باشد. محصولات تولیدی این شرکت درحال حاضر شامل سنگ آهن دانه بندی شده و کنسانتره است . نام شرکت طی شماره ۱۱۰۲۹ مورخ ۱۶ اسفند ماه ۱۳۹۰ در فهرست شرکتهای ثبت شده نزد سازمان بورس و اوراق بهادار درج گردیده است.

همچنین سهام شرکت از تاریخ ۲۸ فروردین ماه ۱۳۹۱ در فرابورس عرضه عمومی شده است. سرمایه اولیه شرکت ۵۰۰ میلیون ريال بوده که طی تغییرات متوالی نهایتا در سال ۱۳۹۰ به مبلغ ۲۴۰ میلیارد ريال و در سال ۱۳۹۱ به ۱٫۰۳۶ میلیارد ريال افزایش یافت و همچنین در سال ۹۲ و مجمع مورخ ۱۳ خرداد ماه ۱۳۹۳ با تصویب مجمع فوق العاده از مبلغ ۱٫۰۳۶ میلیارد ريال به ۲٫۰۳۶ میلیارد ريال در سال ۱۳۹۳ در حال اقدام می باشد . با توجه به پیشنهاد هیئت مدیره شرکت به  مجمع عمومی فوق العاده درخصوص تغییر نام شرکت از ” تامین مواد اولیه فولاد صبانور”  به ” توسعه معدنی و صنعتی صبانور” این موضوع پس از رای گیری مورد تصویب مجمع قرار گرفت.

درحال حاضر شركت توسعه معدنی و صنعتی صبانور جزء واحدهاي تجاري فرعي شركت سرمايه گذاري توسعه معادن و فلزات (سهامي عام ) مي باشد.

تحلیل شرکت

شرکت معدنی و صنعتی صبا نور طی ۹ ماه توانست ۵۲۵ ریال سود بسازد. هر چند رشد با اهمیتی نسبت به سال گذشته محسوب می شود اما راه اندازی طرح توسعه و تولید گندله برای اولین بار، حاشیه سود و نهایتا سود خالص را به شدت رشد داده است. در سه ماه زمستان انتظار می رود که کشور توانسته باشد ۱۰۰ هزارتن الی ۱۱۰ هزار تن گندله بفروشد در حالی که طی کل ۹ ماه قبل از زمستان ۲۰۳ هزار تن فروش گندله صورت گرفته است.

همچنین با در نظر گرفتن تغییرات فرمول نرخ فروش کنسانتره و رشد صورت گرفته در نرخ شمش که باعث رشد نرخ گندله می شود، این شرکت طی زمستان در آمد محقق شده رقمی حدود ۱۶۰۰ میلیارد ریال با حاشیه سود ۶۷ درصد خواهد بود. در چنین فضایی می توان انتظار داشت عدد eps محقق شده برای کشور طی سال جاری ۹۰۰ ریال باشد که ۸۰درصد آن نیز تقسیم می گردد اما اصل جریان سال ۱۳۹۸ است. اگر ۴۲۰ هزار تن گندله طی سال آتی به فروش برسد.

با نرخ های جاری درآمد شرکت در سطح ۶۸۰۰ میلیارد ریال با حاشیه سود ۶۵ درصد خواهد رسید که به معنای تحقق ۱۴۰۰ ریال eps است. البته باید توجه داشت افزایش در نرخ شمش بورس کالا به واسطه رشد نرخ دلار نیمایی می تواند این عدد سود را رشد دهد. در تحلیل جاری مبنا این است که نرخ دلار نیمایی حدود ۹۰ هزار ریال باشد حال آنکه همکنون نرخ دلار نیمایی بالای این عدد است. بنابراین با توجه به تقسیم سود در مجمع و رشد سودآوری در آینده به واسطه عملیات شرکت و رشد نرخ ارز، شرکت در شرایط مطلوبی است.

در نهایت

رشد مقدار تولید و فروش به واسطه طرح گندله سازی به همراه افزایش نرخ دلار نیمایی، شرایط را برای تحقق سودآوری بالای ۱۴۰۰ ريال در سال ۱۳۹۸ مهیا کرده است.

ولید هلالات

تحلیل بازار و شرکت های بورس اوراق بهادار را در گزارش بازار بخوانید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *