مطلب حاضر می خواهد نشان دهد در سناریوهای نسبتا بدبینانه چه میزان زیان احتمالی ممکن است به سهامدار پتروشیمی فناوران در قیمت جاری وارد شود. علت نوشتار این مطلب کاهش قیمت نفت جهانی و در نظر گرفتن سناریوهای بدبینانه و متعادل است.

۱) شفن در ۳ ماه اخیر ۳۵ درصد بازدهی و در یک سال ۱۶۲ درصد بازدهی ایجاد کرده است.

۲) این شرکت در ۹۰ روز اخیر به طور متوسط ۳۴۵ هزار برگ سهم معاملاتی داشته در حالی که حجم مبنای آن ۴۴۴ هزار برگ سهم است و ازین حیث کم حجم است.

۳) در تیر ۱۳۹۴ P.e سهم ۳٫۷ واحد بود، در تیر ۱۳۹۵ به ۵٫۲ رسید. در سال ۱۳۹۶ حدود ۶٫۸ بود، در سال ۱۳۹۷ به ۶٫۲ رسید و نهایتا در تیرماه سال جاری ۴٫۲ بود و همکنون حدود ۵٫۱ واحد است.

۴) این شرکت با متانول حدود ۲٫۸میلیون تومان در هر تن حاشیه سودی در سطح ۵۵درصد دارد. در واقع با متانول ۲٫۸میلیون تومانی و فروش مقداری نرمال حدود ۵۵۰میلیارد تومان سود در هر فصل می سازد.

۵) اگر فرض کنیم متانول که در چین ۲۰۵ است، در سطح ۱۹۰ دلار و با دلار ۱۴هزار تومانی به فروش برسد آنگاه هر تن متانول ۲٫۶۷ میلیون تومان خواهد بود. البته همکنون متانول افت سنگینی طی ۱ ماه داشته و از ۲۴۵ به ۲۰۵ رسیده و اکثر تولیدکنندگان در زیان هستند لذا نرخ متانول ۱۹۰دلاری اندکی بی انصافی است!

۶) با متانول ۲٫۶۷ میلیون تومانی eps شرکت حدود ۱۸۰۰۰ ريال خواهد بود. با فرض تقسیم ۱۵۰۰۰ ريال سود به P.e حدودا ۴٫۷ واحد می رسیم.

نتیجه:

اگر در بلند مدت نفت و تحریم ها باعث شود تا متانول ایران ۱۹۰دلار باشد، با دلار ۱۴۰۰۰ تومانی این شرکت ۱۸۰۰۰ ريال eps می سازد. در شرایط نرمال p.e سهم حدود ۵٫۵ تا ۶ بوده قاعدتا شفن نمی تواند با افت قیمتی مواجه شود اما ممکن است برای مدت ها در قیمت جاری بدون بازدهی بماند.

ولید هلالات

تحلیل شرکت های بورس اوراق بهادار را در گزارش بازار بخوانید.

کانال تلگرام: https://t.me/farabibourse

ما را در آپارات دنبال کنید: http://www.aparat.com/kargozari.org

خرید و فروش آنلاین سکه و طلا : https://kargozari.org/2018/05/25/gold

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *