۱) دلار حواله سنا ۲۲٫۹۰۶ – ۲۳٫۱۸۳ تومان. اسکناس تهران ۲۴٫۶۸۰ تومان.

۲) در بورس کالا اسلاک واکس شرانل ۱۲۰-۱۳۶ میلیون ريال، اسلاک واکس سنگین شرانل ۱۸۶میلیون ريال، الکیل بنزن سنگین ۱۶۶-۱۸۸ میلیون ريال، اوره ۴۸٫۵ میلیون ريال، بیلت فایرا ۵۶۱میلیون ريال، پلی استایرن معمولی ۳۱۶-۳۲۳ میلیون ريال، تیرآهن ۱۱۳-۱۱۷ میلیون ريال، شمش فایرا ۵۲۵ میلیون ريال، شمش فاسمین ۶۱۳میلیون ريال، کاتد مس ۲۱۰۰میلیون ريال، گالوانیزه فجر ۲۳۸میلیون ريال.

۳) ارزش معاملات روز یکشنبه ۷٫۷ همت. خروج پول حقیقی ۳۹۲میلیارد تومان. حقیقی ها خساپا، خودرو، شبصیر، کچاد، چخزر خریدند. حقوقی ها سمگا، شبندر، شپنا، وپاسار، فملی.

۴) در خصوص افزایش سرمایه رانفور، کویر حفاری، لخزر، ورازی، پاکشو، فایرا، دامین، سپ، وسالت گزارش جدید به کدال رسید.

**شرکت ها و صنایع بورسی

۵) کلوند در گزارشی نسبت به دریافت افزایش نرخ محصولات شفاف سازی کرد.

۶) تامین سرمایه لوتوس پذیرش تعهد اوراق اراد ۸۴ را در گزارش خود اعلام کرد که سود آن طی ۴۲ماه شناسایی می شود.

۷) دلار پتروشیمی ها برای این هفته ۲۳٫۱۷۹ تومان اعلام شد. (قیمت پایه بورس کالا)

۸) ستران در یک شفاف سازی می گوید زمین های شرکت کارشناسی شده و ارزش آن ۷۶۰میلیارد تومان است و فرآیند افزایش سرمایه آغاز شده است.

۹) بانک اقتصاد نوین قصد دارد ۵۸٫۲۲درصد سهام سرمایه گذاری اقتصاد نوین را عرضه کند. (بر اساس الزام بانک مرکزی است و احتمالا مشتری ندارد / اول اردیبهشت ۱۴۰۰)

۱۰) بانک سرمایه بلوک ١١/٠٣ درصدی پتروشیمی اصفهان را ۳۱ فروردین ۱۴۰۰ واگذار می کند. (ممکن است شپنا خریدار شود)

۱۱) طبق آنچه گفته می شود، در ۳ روز باقی مانده از سال ۱۳۹۹ هیچ عرضه اولیه صورت نمی گیرد.

۱۲) رئیس سازمان بورس می گوید ” در مورد رفع محدودیت ها و حذف دامنه و یا بازگرداندن دامنه به شرایط قبل ما در حال رصد بازار هستیم و به دنبال این هستیم که با فیدبک های گرفته شده تصمیم بگیریم. در جلسه سه شنبه شورای عالی بورس با بررسی نتایج گرفته شده از اجرای تصمیم اخیر در خصوص این مساله تصمیم گیری می کنیم.”

۱۳) رئیس سازمان بورس می گوید “در خصوص انتشار اوراق درخواست ما از بانک مرکزی این است که تنظیم نرخ سود به نحوی باشد که اوراق بدهی جذاب تر از بازار سرمایه نباشد و به رشد بورس آسیب نزند.”

۱۴) شوینده ۳۰٫۹ میلیون سهم پاکسال را فروخته و ۵۷میلیارد تومان سود شناسایی کرده است.

۱۵) واحد منوکسید کربن پتروشیمی فن آوران توانست آخرین رکورد ۱۰۳ هزار و یکصد و شش تنی ثبت شده برای میزان تولید این محصول که مربوط به مجموع تولید سال ۱۳۹۳ بود را ارتقاء بخشیده و از آن عبور نماید . اسید استیک هم رکورد زد.

۱۶) رییس مجلس می گوید “مقرر شده دستور جلسه آینده شورای عالی هماهنگی اقتصادی بررسی مشکلات بورس باشد.”

۱۷) نرخ سود بازار بین بانکی ۱۹٫۷۲ درصد است.

۱۸) با توجه به برنامه‌ریزی‌ها، طرح‌های پتروشیمی سبلان، فاز ۱ مسجدسلیمان، پارسیان سپهر، فاز ۱ آرتا انرژی و فاز نخست طرح پتروکیمیای ابن سینا در بهار سال ۱۴۰۰ به بهره‌برداری می‌رسند.

۱۹) نمایندگان مجلس وزارت نفت را مکلف کردند در سال ۱۴۰۰، ۱۵۰ هزار میلیارد ریال اعتبار برای عرضه قیر اختصاص دهد.

۲۰) شغدیر، آخرین پرونده فروش صادراتی سال ۹۹ را با ارائه ۵۰۰۰ تن با قیمت ۱۵۶۶ دلار و ترم FCA در محموله‌های ۱۰۰۰ تنی بست. پتروشیمی ‌غدیر در نظر دارد فروش خرد در تناژ ۲۰۰ تنی را با قیمت ۱۶۴۴ دلار در صورت وجود متقاضی انجام دهد.

۲۱) اتوبوس آمبولانس شرکت ایران خودرو دیزل به تولید انبوه رسید. این شرکت ۵۵ روز زودتر از موعد، نمونه اولیه محصول را تحویل داد.

۲۲) مشاور رئیس سازمان راهداری و حمل‌ و نقل کشور می گوید “به دنبال آن هستیم که با همه خودروسازان داخلی در حوزه تولید خودروهای سنگین بابت نوسازی ناوگان کامیونی عقد قرارداد کنیم و تا چند سال آینده ۲۰ تا ۳۰ هزار دستگاه کامیون را نوسازی کنیم.”

۲۳) قانون «پایانه‌های فروشگاهی» از ابتدای خرداد ۱۴۰۰ وارد فاز اجرایی می شود.

۲۴) بودجه سال ۱۴۰۰ در هیئت عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام بررسی و قرار شد ۱۸ مورد مغایرت با سیاست‌های کلی برای اصلاح به مجلس شورای اسلامی ارجاع گردد.

۲۵) امیر صباغ می گوید “سرمایه گذاران بازارهای طلا در هفته گذشته اقدام به کاهش تعداد موقعیت خرید Long برای ششمین هفته متوالی کرده و آن را به ۴۱٫۹ هزار قرارداد رساندند که کمترین رقم ۲ سال اخیر بوده و نسبت به پیک فوریه ۲۰۲۰ کاهش ۸۵%- دارد!”

۲۶) مس شاهد خروج سرمایه برای سومین هفته متوالی است، به گونه ای که تعداد موقعیت خرید Long مس اکنون به ۵۱٫۲ هزار قرارداد رسیده که ۴۱%- نسبت به پیک آن فاصله داشته و در محدوده کمترین سطح ۷ ماهه است!

۲۷) امیر صباغ نوشت “سرمایه گذاران بازار کامودیتی دنیا در هفته گذشته ۴%از تعداد موقعیت خرید Long خود کاسته و آن را به ۲٫۵۶ میلیون رساندند! این کاهش در طلا، مس، سویا، گندم، قهوه، گاز طبیعی بوده است.”

۲۸) دبیر انجمن زغالی ها می گوید “صنعت زغال سنگ، در سال ۹۹ ، رونقی بی سابقه را تجربه کرد و این رونق تحت تاثیر افزایش قیمت های جهانی، افزایش قیمت فولاد در داخل کشور و همچنین افزایش نرخ ارز محقق شد، در نظر داشته باشید که در فروردین ماه ۹۹ قیمت پایه هر تن زغال سنگ یک میلیون و ۱۰۰ هزار تومان بوده و در بهمن ماه قیمت پایه زغال سنگ به ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان رسیده است این رشد قیمتی فوق العاده، تاثیر مثبتی بر سودآوری شرکت های تولیدکننده زغال سنگی داشته است.”

۲۹) فعالان بازار می گویند کف قیمت قراضه ترکیه ۴۳۰دلار است. (همکنون ۴۳۷دلار است و تاثیر مهمی بر شمش Cis دارد)

۳۰) قیمت PP چین در تاریخ ۴ مارس به بیش از شش سال گذشته و به سطح ۱،۳۳۰ دلار در هر تن cfr چین رسید، سطحی که از دسامبر ۲۰۱۴ مشاهده نشده است قیمت ها در هند ۱۶۰۰دلار است.

۳۱) موجودی ورق گرم تجار در چین روند نزولی دارد. چین در مسیر توسعه بوده و تقاضای لوازم خانگی و خودرو بالا رفته است. ممکن است روند قیمت اسلب و ورق متفاوت است میلگرد و شمش باشد. فعالان بازار سرمایه ایران باید به این مساله دقت کنند.

۳۲) تقاضا و مصرف بنزین در آمریکا به میزان عادی قبل از پاندمی ویروس کرونا افزایش یافته است.

**سیاسی

۳۳) مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفته این نهاد با توجه به افزایش سطح غنی‌سازی اورانیوم از سوی ایران، به دنبال بازرسی‌های گسترده‌تر در آن است.گروسی همچنین مدعی شده پاسخ‌های طرف ایرانی در این خصوص تاکنون از نظر فنی معتبر نبوده است.

۳۴) برخی می گویند “نتانیاهو از ترس حمله موشکی حوثی‌ها در آسمان عربستان از سفر به امارات انصراف داد”

موفق باشید. ۲۵ اسفند ۹۹

ولید هلالات

 

تحلیل شرکت های بورس اوراق بهادار را در گزارش بازار بخوانید.
کانال تلگرام: https://t.me/farabibourse
ما را در آپارات دنبال کنید: http://www.aparat.com/kargozari.org
خرید و فروش آنلاین سکه و طلا : https://kargozari.org/2018/05/25/gold

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *