معاون اقتصادی و بازرگانی و عضو هیئت‌مدیره شرکت پالایش نفت اصفهان گفت:

در راستاي چشم‌انداز اين شركت مبني بر تبديل به هلدينگ موفق پتروپالايشي و ايجاد ارزش‌افزوده مشترك به واسطه سرمايه گذاري در صنايع پایین‌دستی و استفاده از پتانسیل‌های بالقوه مشتريان عمده و همچنين افزايش سودهاي غیرعملیاتی، بلوک ۱۶٫۶۷ درصدی سهام عرضه‌شده شرکت نفت سپاهان در بورس، خريداري شد.

مهدی صرامی در تشريح روند خريد سهام شسپا افزود:

شركت پالايش نفت اصفهان بیش از یک میلیارد و ۵۸۳ میلیون و ۳۳۳ هزار سهام «شسپا» عرضه‌شده در بورس را با قیمت پایه هر سهم ۲۱۴۸ تومان و قیمت پایه کل ۳٫۴ هزار میلیارد تومان خريداري كرد.

وي تصريح كرد:

براي قطعيت خريد، «شپنا» ۴۰ درصد مبلغ را به‌صورت نقد خواهد پرداخت و مابقي (۶۰ درصد) را در چارچوب شرايط و ضوابط مندرج در آگهي مزايده به‌صورت اقساط مساوي تسويه خواهد كرد.

صرامی بابیان اینکه پالایشگاه اصفهان حدوداً ۱۰۰ درصد خوراک شركت نفت سپاهان را تأمین می‌کند، اظهار داشت:

با تبدیل‌ شركت پالايش نفت اصفهان به پترو پالایش و سرمایه‌گذاری در صنایع پایین‌دستي که به پالایشگاه وابسته هستند و خوراك خود را از اين مجتمع عظيم صنعتي دريافت می‌کنند، نیاز سایر صنایع نيز تأمین می‌شود و افزون بر آن، از فرصت­هاي خلق ارزش در شرکت‌های زیرمجموعه، استفاده مطلوب خواهد شد.

عضو هيئت‌مديره شرکت پالايش نفت اصفهان با اشاره به مالکيت اين شركت بر ۴۲ درصد سهام پتروشيمی اصفهان، كه تمام خوراك خود را از پالايشگاه دريافت می‌کند، تأكيد كرد: پالايشگاه اصفهان گام‌های اساسي را براي تبديل‌شدن به پترو پالايش و هلدينگ بزرگ در اين بخش برداشته و آماده استفاده از تجارب بيش از ۴۰ سال فعاليت ارزشمند در مديريت مجموعه­هاي پتروپالايشي است.

گفتني است ۸۵ درصد توليدات شركت پالايش نفت اصفهان به ۶ فرآورده اصلي بنزين، نفت سفيد، نفت كوره، نفت گاز، گاز مايع و سوخت‌های جت اختصاص دارد كه اين نوع فرآورده‌ها به‌منظور تسويه بهاي نفت خام خريداری‌شده به‌طور كامل به دولت تحويل می‌شود. بيش از ۳۰ نوع فرآورده ويژه و غير اصلی ديگر پالايشگاه (۱۵ درصد) نيز در اختيار شرکت است؛ ضمن اينكه پالايشگاه اصفهان خوراك صنايع پايين‌دست کوچک و بزرگی مانند نفت سپاهان، نفت جی، پتروشيمی اراک، پتروشيمی اصفهان و صنايع شيميايي ايران و شرکت‌های مستقر در شهرک‌های صنعتی را نيز تأمين می‌کند.

 

تحلیل شرکت های بورس اوراق بهادار را در گزارش بازار بخوانید.
کانال تلگرام: https://t.me/farabibourse
ما را در آپارات دنبال کنید: http://www.aparat.com/kargozari.org
خرید و فروش آنلاین سکه و طلا : https://kargozari.org/2018/05/25/gold

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *