رویدادهای موثر بر بورس و وضعیت گروه های مهم + پیش بینی شنبه

آخرین رویدادهای موثر بر بورس و وضعیت صنایع و گروهای مهم و بزرگ توسط یک شرکت مشاور سرمایه گذاری بررسی و شرایط بازار در شنبه پیش بینی شد.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، درباره آخرین روز کاری بازار که شاخص با رشد ۱۱۵۸ واحدی به ۱۶۶۸۶۰ واحد رسید ، شرکت مشاوره سرمایه گذاری اماکو اعلام کرد: از همان شروع بازار، گروه خودرو با اقبال مناسب خریداران با صف روبرو شد و شنیده ها حاکی از آن است که قیمت گذاری خودرو ۵ درصد زیر قیمت بازار، به تایید هیات دولت، مجلس و زنجیره خودروسازی رسیده و قیمت جدید خودروها به زودی اعلام خواهد شد.

این خبر گروه خودرویی را پس از چندین روز ریزش و درجا زدن به صف خرید کشاند. به نظر می رسد این گروه بتواند با انتشار خبر رسمی افزایش قیمت، بازدهی بین ۱۵ تا ۲۰ درصدی فراتر از سقف های قبلی را نصیب خریداران ریسک پذیر کند.

عطش خرید بانکی ها دیروز کمی کاهش یافت و نمادهای بزرگ این گروه امروز متعادل و مثبت داد و ستد شدند که البته در دقایق پایانی “وبملت” وارد محدوده منفی قیمتی شد. “وتجارت” بیشتر از سایر همگروهی ها مورد توجه بود.

از طرف دیگر نمادهای بزرگ و کالا محور بازار معاملات متعادلی را پشت سر گذاشتند. پس از رشد چند روز اخیر قیمت فلزات، سهام وابسته به آنها نیز توانستند کمی از ریزش اخیر خود را جبران کنند اما دیروز با کاهش اندک قیمت ها در بازارهای جهانی شاهد عقب نشینی خریداران و فاصله گرفتن از سقف مجاز قیمتی در بسیاری از نمادهای فلزاتی ، پتروپالایشی بودیم.

با رشد شاخص دلار و رسیدن آن به ۹۶٫۹۵۳ واحد، قیمت هر تن مس با کاهش به ۶۱۷۴ و روی نیز با افزایش نسبت به ساعات ابتدایی به ۲۶۰۲ دلار رسیده است. سرب در قیمت ۲۰۰۳ دلار و نفت برنت در سطح ۶۱٫۹۱ دلار به ازای هر بشکه قرار گرفت.

این درحالی است که در دراز مدت امید به بهبود روابط تجاری چین و آمریکا چشم انداز مثبتی را از قیمت های جهانی نشان می دهد. امری که گروه کالا محور بازار را منتفع خواهد کرد و سودآوری این شرکت ها را تا پایان سال افزایش خواهد داد. پیش بینی ها از رشد قیمتی روی و مس در آینده، دیروز مانع از ریزش شدید قیمت ها در گروه روی شد.البته علت دیگر حاشیه نشینی بزرگان را می توان در شناسایی سود برخی از سهامداران پس از رشد ۱۰ تا ۱۵ درصدی چند روز اخیر دانست.

در گروه فولادی، تعرفه گاز مصرفی افزایش یافت اما به نظر می رسد این امر تاثیر زیادی بر سودسازی شرکت ها نخواهد داشت و دیروز این نمادها نوسانات محدودی داشتند.

در گروه دارویی شاهد تحرکات مثبتی در بسیاری از نمادها بودیم و “داوه، والبر، دکوثر، برکت، دامین، پخش، دسبحا، دکیمی، ذلقما، دیران و دفارا” مورد توجه بودند. در گروه بیمه ای خبر حذف مالیات بر ارزش افزوده ،این شرکتها را با افزایش تقاضا همراه کرد و “آسیا و بساما” بیشتر مورد توجه بودند.

گروه لاستیکی نیز در سقف مجاز قیمتی داد و ستد شدند. شنیده هایی مبنی بر افزایش قیمت ۳۰ درصدی تایر در کنار قرار گرفتن مواد اولیه این شرکت ها در گروه یک، سبب شد تا اکثریت نمادهای این گروه صف خرید تشکیل دهند.

گروه انبوه سازی همچنین از گروه های مورد توجه بازار دیروز بودند. بررسی تکنیکالی شاخص این گروه نشان می دهد احتمالا ظرفیت مناسبی برای رشد در این گروه وجود دارد.

نماد تازه وارد “مادیرا” هم دیروز همچنان با صف خرید همراه بود تا پس از چهارمین روز از زمان عرضه بازدهی ۴۰ درصدی را نصیب سهامداران کند.

اما مهمترین خبر دیروز در ارتباط باCFT بود که به گفته رییس کمیسیون امنیت مجلس ایرادات شورای نگهبان درباره آن رفع شد و در لحظه انتشار تا دقایقی سبب افزایش تقاضا در بازار شد اما به نظر می رسد بازار این خبر را پیش خور کرده بود ولی از سوی دیگر عدم تصویب این لایحه می توانست بازار را برای بار دیگر تحت فشار عرضه قرار دهد.

در ارتباط با کانال مالی ایران و اروپا خبرهای مثبتی مخابره شد و المانیتور خبر داد سیستم ساز و کار مالی اروپا (SPV)، ژانویه (دی ماه) عملیاتی می شود که این خبر بسیار خوشی برای بازار است.

اما در خصوص لایحه بودجه که قرار است امروز به مجلس برود نوبخت رئیس سازمان برنامه بودجه گفته قیمت هربشکه نفت به طور متوسط ۵۴ دلار و هر لیتر بنزین هم ۱۰۰۰ تومان پیش‌بینی شده و در برخی از گروه های شغلی افزایش حقوق بیش از ۲۰ درصد است.

اما در حوزه نفت، خبرگزاری روسی TASS گزارش داد کاهش نمادین سطح تولید روسیه برای اوپک (OPEC) کافی است تا بر سر کاهش سطح تولید نفت خام به توافق برسند. گفته می‌شود احتمالاً اکثر اعضای اوپک تا قبل از ماه مارس سطح تولید نفت را پایین نخواهند آورد. تا به اینجای کار روسیه از پیشنهاد عربستان مبنی بر کاهش یک‌میلیون بشکه‌ای تولید نفت حمایت نکرده است.

پیش بینی بازار در شنبه

با توجه به دو روز کاری پیش روی بازارهای جهانی، عکس العمل فعالین بازار در روز شنبه بسیار به قیمت های جهانی وابسته خواهد بود. به نظر نمی رسد قیمت ها افت شدیدی داشته باشد.

خبر اجرای ساز و کار مالی اروپا از دی ماه نیز می تواند بازار شنبه را با تقاضای خوبی همراه سازد. بنابراین برای گروه کامودیتی محور بازار و پالایشی انتظار معاملات مثبت را داریم. گروه خودرویی همچنان بر مدار توجه خواهند بود. گروه های کوچکتر بازار نیز ظرفیت رشد قیمت را دارند که در این گروه دارویی و همچنین گروه غذایی که در چند وقت اخیر اصلاح قیمتی خوبی داشتند می توانند مورد توجه قرار گیرند.

بنابراین احتمالا شنبه بازاری سراسر سبز را نظاره گر باشیم. بررسی تکنیکالی شاخص کل نیز نشان می دهد فعلا شاخص کل برای رشد با مقاومتی روبه رو نیست و اولین هدف آن در محدوده ۱۷۲ هزار واحد خواهد بود.
بورس پرس

تاریخ :۱۳۹۷/۰۹/۱۵

#بودجه  #قیمت  #گروه_پالایشی

تحلیل شرکت های بورس اوراق بهادار را در گزارش بازار بخوانید.
کانال تلگرام: https://t.me/farabibourse
ما را در آپارات دنبال کنید: http://www.aparat.com/kargozari.org
خرید و فروش آنلاین سکه و طلا : https://kargozari.org/2018/05/25/gold

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *